stodent
Strona Główna < Porady stomatologiczne

Porady stomatologiczne

Ból zęba

Należy zażyć środki przeciwbólowe w stosunkowo szybkim terminie zasięgnąć porady stomatologicznej. Nie lekceważyć pierwszych objawów poprzedzających dolegliwości bólowe, by zaoszczędzić sobie kilku bezsennych nocy. Nasze zaniepokojenie powinny wzbudzić pobolewania zęba przy jedzeniu słodkich i kwaśnych potraw, kilkuminutowy ból "na ciepło" i "na zimno" lub przy nagryzaniu. Im wcześniej zareagujemy na powyższe objawy, tym lepsze rokowania dla chorego zęba.

Złamany ząb

Jak najszybsza wizyta w gabinecie. W żadnym wypadku nie przyklejać na klej.

Złamana proteza

Pacjent powinien udać się do stomatologa lub technika stomatologicznego w celu poprawnego sklejenia protezy. Nie kleimy na żaden dostępny klej, ponieważ może to uniemożliwić poprawne ustawienie fragmentów.

Zapalenie dziąseł

Zasadniczą cechą jest krwawienie z dziąseł i przykry zapach z jamy ustnej. Powinniśmy udać się do stomatologa w celu oczyszczenia złogów nazębnych, co pozwoli wygoić się dziąsłom i przywróci zdrowy wygląd.

Po usunięciu zęba

2-3 godziny po zabiegu niewolno jeść, pić, palić i płukać jamy ustnej. Zalecane są zimne okłady.

Wybity ząb (z zębodołu)

Przechować ząb w jamie ustnej (ślinie) i jak najszybciej udać się do stomatologa. Jeżeli ząb zostanie opracowany i wsadzony do zębodołu w przeciągu 2 godzin istnieje możliwość zrośnięcia się z kością zębodołu. Nie myć zęba, który został wybity wodą utlenioną, spirytusem.